Rada pro vás: Jak na plísně.
Boje s plísní začínají nenápadně a končí „katastrofou“. Pokud se Vám v příbytcích na stropě či zdech objevují tmavé vlhké skvrny nebo nám již začala opadávat omítka a je cítit zatuchlý zápach, pak Váš příbytek přepadla plíseň. A jak vyléčit dům od plísní? Aby byl náš boj úspěšný, musíme pochopit její podstatu a příčinu vzniku.
Takové plísně potřebují ke svému životu a vývoji materiály, které obsahují cca 10 % vody. Pokud tedy máme vlhké zdivo, máme i živnou půdu pro růst mikroorganismů jako jsou řasy, lišejníky a plísně. Začneme tedy z jejich odstraňováním. Prvním krokem dezinfekčního postupu je vždy usmrcení plísní spojené s mechanickým odstraněním mazlavých povrchů a skvrn. Praktikují se tři základní postupy a to postřik, namočení a otření, ponoření (pouze u předmětů). Po usmrcení plísní následuje mechanická očista, která se vždy provádí jedině za mokra, aby nedocházelo k rozprašování a vdechování částic plísní. K takové proti-plísňové dezinfekci máme možnost si vybrat mnoho speciálních výrobků. Jejich způsob aplikace není nijak složitý. Kontaminovaná místa se jen postříkají dezinfekčním přípravkem, který se po několika hodinách působení mechanicky setře vlhkou tkaninou nasycenou dezinfekčním prostředkem.
Potom následuje vybílení prostorů z estetického a hygienického hlediska. Před bílením je do zakoupeného minerálního nátěru nutno ještě přidat, jako dlouhodobou prevenci proti opakovanému výskytu plísně, vybraný speciální dezinfekční přípravek a to v poměru 1 díl přípravku na 19 dílů malířského nátěru (pokud etiketa návodu přípravku neurčí jinak). Toto ošetření se provádí dvojnásobným nátěrem. Po vybílení náš boj končí, teprve čas ukáže jak byl či nebyl úspěšný.
Nejen že plísně hyzdí stěny, ale kazí i naše zdraví, můžou způsobovat alergie a dýchací potíže – astma. Rozhodně je tedy důvod se do boje s plísní pustit, jde přeci o naše zdraví.
Bojujeme s plísní:
Plíseň v domě není žádná legrace. Nejde jen o vadu na kráse- jde především o vaše zdraví. Zjištění plísní v domě nebo v bytě signalizuje velké problémy. Dělat mrtvého brouka se v tomto případě nevyplácí. Zamaskování plesnivých fleků nábytkem není nejšťastnějším řešením. Nejenom, že se plísně nezbavíme (naopak bude se hezky v klidu množit). A vy riskujeme zdraví všech členů rodiny. Plísně způsobují celou řadu nepříjemných onemocnění. Počínaje alergiemi a konče, v extrémních případech, i otravou. Proto je velmi důležité začít s plísní bojovat už při prvních problémech.
Ze všeho nejdůležitější je zjistit, proč se plíseň v domě objevila.
Když totiž nebudete znát příčinu, bude se vám plíseň opakovaně objevovat a náklady na její odstranění zvyšovat. Plísně se objevují tam, kde je vlhko. Teď záleží na tom, odkud se ta vlhkost bere. Mezi nejčastější příčiny patří: zatékání dešťové vody, vzlínání zemní vlhkosti, zatékání sanitárních instalací nebo kondenzace vnitřní vlhkosti.
Prevence v první řadě!
Ta bývá většinou jednoduchá- mnohdy totiž stačí dostatečně větrat. Právě proudění vzduchu je jedním z nejdůležitějších faktorů, které růstu plísní zabraňují.
Někdy jde ale o složitější příčinu. Pro definitivní odstranění plísně je pak potřeba i odstranit stavební závadu. Klasickým případem je nekvalitní izolace nebo nesprávně zvolená plastová okna, která zabraňují cirkulaci vzduchu v místnostech. Jestli bydlíte v novostavbě a objevila se vám doma plíseň, bude za to pravděpodobně odpovědný dodavatel stavby. Na něm tedy je, aby závadu i její nárůst zlikvidoval v rámci reklamačního řízení. Dalším důvodem plísní může být i rychlé zabydlení nového domu (stavba totiž ještě nestačila dostatečně vyschnout). Není vhodné stavět v zimě.
Jak tedy nad plísní vyzrát?
Někdy stačí jen dobře větrat (platí to především u koupelen nebo místností s větší vodní plochou – např. tam, kde je akvárium). Čas i peníze si ušetříte v případě, že zjistíte přesnou příčinu vzniku plísní. Pak ji totiž můžete relativně jednoduše zlikvidovat. Dnešní trh nabízí velké množství prostředků, které jsou určeny k boji proti těmto mikroorganismům. Souhrnně se tyto přípravky nazývají „fungicidní“
Je to ale nepřesné označení. Fungicidní, se totiž pojmenovává obecně účinnost proti houbám. Na etiketě by proto mělo být vyznačeno – „určeno k likvidaci plísní“. Tedy, že jde o dezinfekci s fungicidním účinkem na plísně.
Plísně nikdy neodstraňujeme za sucha.
Takovým seškrabáváním jenom pomůžeme spory rozšířit na další místa. Postižený „kus“ můžeme stírat vhodným přípravkem (nejčastěji se používají přípravky na bázi chloru či kvartérní amoniové sloučeniny) až do odstranění plísní. Možný je i postřik. Odborníci doporučují přes tkaninu namočenou v dezinfekci- zabráníte šíření spor. Po dokončení prací je nutné místnost vyvětrat. Zbytek plísní setřete jinou tkaninou opět namočenou v dezinfekci.
Při hubení plísní by jste měli dodržovat bezpečnostní opatření.
Nezapomínejte na to, že když pracujete s agresivními chemickými prostředky, neměli by chybět na vašich rukou ochranné gumové rukavice a rouška přes ústa a nos. Nejde jen o zabránění vdechnutí nepříjemných výparů ale i uvolňovaných spor plísní. Tyto postupy jsou spolehlivé, ale doporučují je jen v případě, že jde o malé postižení zdiva Jestliže je rozsah postižení větší, neváhejte a pozvěte si specialistu. Za těchto podmínek je možné za jeden až dva týdny na stěnách očekávat nemilé hosty - vzrostlé kolonie plísní. Pak už je náprava těžká a vyžaduje zpravidla odborný zásah, nebo velmi úporný a dlouhý boj. Jako ve všech oblastech života a průmyslu je prevence nežádoucích následků mnohem efektivnější a lacinější než jejich likvidace.Co proto můžeme udělat? V první řadě je to důkladné odstranění starého nátěru dříve než se objeví viditelný nárůst plísní. Tímto se pro plísně sníží množství živné půdy, samotná omítka totiž, vzhledem ke svým přirozeným vlastnostem, není pro růst plísní tak vhodná. Poté by mělo následovat preventivní ošetření stěny. Problémem je určitě volba přípravku. Běžné dezinfekční prostředky jsou sice účinné, ale otázkou zůstává jestli dostatečně dlouho. Prostředky na bázi chlornanu (např. Savo) mají nepochybně vysokou účinnost, avšak ta je spojena s rozkladem aktivní látky. Rozklad aktivní látky bohužel proběhne během několika dnů. Tento problém je u většiny dezinfekčních prostředků. Byly vyvinuty pro okamžité působení, bohužel ne pro dlouhodobé ošetření ploch. Stavební konstrukce po povodních však zůstává vlhká měsíce místy až roky. Pro delší působení v těchto podmínkách by bylo nezbytné aplikaci opakovat téměř každý týden. Je proto mnohem výhodnější a levnější použít přípravky preventivní. O nich se toho však mezi lidmi mnoho neví.